Ето отговора на специалисти по детско развитие
Снимка: Guliver / Getty
Играчките са предназначени да помагат за развитието на децата. Но, за да изпълняват тази роля, не трябва да са твърде много. В противен случай, вместо полза, причиняват вреда, сочат проучвания.
Защо твърде много играчки са вредни за децата, обясняват психолози.
Купищата играчки стават причина за превъзбуда на нервната система, а това се отразява негативно на способността на детето да учи и да играе творчески. Точно както за възрастните е трудно да се концентрират върху работата, ако офис пространството е твърде претрупано, така и за детето, което е заобиколено от планини с играчки, е трудно да се концентрира върху някоя от тях - и то просто губи интерес към всички.
В същото време проучванията показват, че ако детето има само няколко играчки, то може да се съсредоточи върху всяка, да включи фантазията и въображението, и да започне да играе. А ползите от творческата игра за развитието на малчуганите са много.
Освен това, когато детето има твърде много играчки, то престава да ги цени и не е благодарно, че ги има. И може да видите как нещо, което вие сте избрали с любов и сте хвърлили куп пари, лежи на пода, а детето стъпва върху него, минавайки безразлично или дори го подритва.
Какво да правим
Разчистването и тематичното им подреждане ще ви спасят. Разбира се, това е по-лесно да се каже, отколкото да се направи.
Трябва да сте подготвени, че хлапето ще е категорично против, ще има много крясъци, протести и скандали. Но то трябва да разбере, че е невъзможно да живее заобиколено от този хаос.
Когато има ред, малкото играчки могат да бъдат систематизирани. Това ще улесни всички: децата ще знаят какви играчки имат, къде се съхраняват и къде да ги сложат, когато играта приключи.
И родителите вече не трябва да гледат с ужас пода, покрит от „килим“ с играчки, да се спъват, а през нощта с ужас да стъпват боси върху детайлите от конструктора.
Снимка: Guliver / Getty
Как да създадем ред
Първата стъпка е инвентаризация. Трябва да направите списък с всички играчки в къщата си. След това ги разделете на групи:
- "оставени за игра"
- „оставени за съхранение“ (това могат да бъдат играчки, свързани със сантиментални спомени, някакъв вид семейни реликви, които се наследяват от поколение на поколение, колекционерски играчки)
- "за изхвърляне, даряване или продаване"
Играчките от групата „оставени за игра” трябва да бъдат организирани по такъв начин, че да са видими и лесно достъпни за детето. Веднага скрийте две трети от тях в килера или някъде другаде.
Веднъж месечно провеждайте „ротация на играчките“, за да създадете ефект на изненада.
Извадете тези, които са били в килера и приберете там, онези, които са били на разположение но детето.
В същото време се уверете, че в комплекта, който е на разположение, има играчки от различни категории.
Снимка: Guliver / Getty
Различните категории играчки
Функционални играчки: конструктори, кубчета, пирамиди, пъзели, устройства за игра с вода и пясък и др. Такива играчки помагат за развитието на фини и груби двигателни умения, сръчност и координация на движенията.
За активни игри: спортно оборудване, топки, мини баскетболен кош, катерушки, пързалки - с една дума, всичко, което помага за физическото развитие на детето.
Образователни: настолни игри, магнитна азбука, пъзели и др.
Творчески: материали за занимание, бои, флумастери, пластилин, музикални играчки, дигитални музикални приложения и приложения за рисуване.
"Фантазни" играчки: кукли, плюшени играчки, герои от кукления театър, всякакви коли, трактори, булдозери, оборудване за ролеви игри - шапки, маски, костюми, аксесоари.
Какво да подарите
Когато мислите каква играчка да купите, дайте предпочитание на тази, която отговаря на неговата възраст и ниво на развитие, съветват специалистите. В същото време тя трябва да стимулира желанието за учене и да поддържа интереса му, да събужда креативността му. Труден избор, нали?
Все пак не говорим за някакви скъпи, сложни играчки.
На тези изисквания, между другото, отговарят на най-простите домакински уреди - тенджери, кухненски прибори, всякакви кофи, легени, картонени тръби от хартиени кърпи и тоалетна хартия, пластмасови контейнери и картонени кутии. Всички те са отлични образователни играчки за деца от всички възрасти.
Мона Василава
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари